Posted on

Etkili PR için 10 ipucuEtkili PR için 10 ipucu

Bir girişimci olarak PR, halkla ilişkiler faaliyetlerine nereden başlar, nasıl PR, halkla ilişkiler yaparım diye düşünüyorsan bu içerik tam sana göre. Etkili PR, halkla ilişkiler için 10 ipucu burada. PR çalışmasına reklam çalışmalarınla birlikte başlayabilirsin. PR ücretsiz haber çıkışı sağladığı ve çok etkili olduğu için tüm şirketler için caziptir. Ancak haber ücretsiz çıksa da haber çıkana kadar büyük çaba ve bütçe harcanması gerektiği de bir gerçek. Bir girişimci olarak ilk etapta kendi PR’ını tanıdığın haberci ve influencerlar yoluyla kendin yapabilirsin. Ancak biraz büyüdüğünde bu konuyu takip etmek zamanının çok büyük bir bölümünü alacağından yeni nesil bir online PR ajansıyla çalışmak markanı daha verimli bir şekilde sonuca götürecektir.

PR çalışmasını kendin yaparken başlangıç aşaması için aşağıdaki yöntemi uygulayabilirsin:

  • Ürün veya hizmetlerin ile ilgilenebilecek haberci ve sosyal medya influencerlarının listesini yap. Listeye e-mail’lerini bularak eklemeye çalış. E-mail’lerini edinemiyorsan sosyal medyada direkt mesaj yoluyla da yazışabilirsin.
  • Hedeflediğin haberci ve sosyal medya influencerlarının sosyal medya hesaplarını takip et. Böylelikle yayınladıkları içerikleri ve hedef kitlene uyumlu olup olmadığını daha iyi anlayabilirsin.
  • Bu listede tanıdığın ve hızlıca ulaşabileceğin kişiler varsa tanıtımına bu kişilere öncelik vererek başla.
  • Medya Tanıtım Bülteni (eski adıyla basın bülteni) hazırla. PR çalışması yapılırken birçok farklı uygulama ve araçtan yararlanılır. Medya Tanıtım Bülteni bu araçlardan en etkili olanlarından birisidir. Medya Tanıtım Bülteni marka sahibi şirket veya anlaşmış olduğu PR ajansı tarafından yeni ve farklı marka/ürün/hizmet gibi konularda haberciyi bilgilendirmek ve hedef kitleye ulaşmak amacıyla hazırlanır.
  • Bültenin içinde bahsettiğin konu haber niteliği taşımalı. Haber niteliği taşıması için de bir sorunu çözen, farklı bir metot uygulayan, yeni bir hizmet/ürün gibi çoğunluğun ilgi göstereceği bir içerikte olmalı. Sadece yeni bir şirket veya yeni bir marka, birbirinden çok da farkı olmayan ürün ve hizmetlerin yayınlanma şansı pek de yoktur.
  • Basın bülteni göndereceğin haberci veya influencer’ların her birinin daha yakından ilgilendikleri konular olabilir. Basın bültenini bu konulara atıfta bulunacak şekilde her defasında yeniden düzenle. Kişiye özel hazırlanmış basın bültenleri her zaman için ilgiye değerdir.
  • Basın bülteninde gönderdiğin kişiye göre düzenlerken araştırma sonucu, data, analiz gibi ek bilgiler de paylaşmaya özen göster.
  • Medya Tanıtım Bülteni günümüzde çoğunlukla e-mail’le gittiğinden açılma şansını artırmak için şunlara dikkat edebilirsin:
  • Konu kısmının dikkat çekici ve cazip bir cümle olmasına özen göster.
  • E-mail içinde ise sunduğun değer çok kısa ve vurucu olarak tanımlanmalı.

Kişiselleştirilmiş medya tanıtım bülteni (basın bülteni) örneği bu link’te.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir