Posted on

girişimcilikte kişisel marka yaratmakGirişimcilikte Kişisel Marka Yaratmak

Günümüzde girişimcilikte ürün veya hizmet markası yaratırken kişisel marka yaratmak önem kazandı. Eskiden iş insanları göz önünde olmaktan kaçınır, kişisel olarak tanınmışlıklarının markayı gölgede bırakacağını ve zarar vereceğini düşünürlerdi. Ancak sosyal medyanın yaygınlaşması ve kişisel markaların yönetilebilmesine olanak sağlaması ile birlikte artık her meslek grubundan yönetici görünürlükleri arttıkça yaratmış oldukları veya temsil ettikleri markaya da katkıda bulunduklarını keşfettiler. Dünyada ve Türkiye’de ilk akla gelen isimler olan Richard Branson- Virgin Airlines, Bill Gates- Microsoft, Ayşen Zamanpur- Silk&Chasmire, Nusret Gökçe-Nusret Et Lokantaları, Nevzat Aydın- YemekSepeti, Gamze Cizreli- Big Chefs kendileri de birer kişisel marka olarak girişimlerine çok şey katmışlardır.

Kişisel marka girişim markasına nasıl katkı sağlar?

Kişi olarak bilinir, tanınır, fark edilir, güvenilir ve profesyonel bir duruş sergilemenin girişim markasına etki etmesi yukarıdaki örnekler gibi kaçınılmazdır. Bunu yapmanın püf noktalarını senin için derledim:

Kişisel markan girişimini desteklemeli

Kişisel marka girişimi temsil eden bir güç olarak kullanılmalı ve girişimden bağımsız düşünülmemelidir. Kişisel markan ile yaptıkların girişimine olumlu destek vermelidir. Girişiminin hedef kitlesi kişisel marka olarak senin de hedef kitlendir. Kişisel markanı her zaman için girişim markana yapacağı katkıyı göz önünde bulundurarak yönetmeni öneririm.

Kişisel olarak güçlü ve özgün yanlarını ön plana çıkar

Kişi olarak güçlü ve özgün yanlarına odaklanarak görünür olmak için çabalamanı öneririm. İyi bir konuşmacı, iyi bir sporcu, iyi bir müzisyen, iyi bir yazar, iyi bir eğitmen olabilirsin. Özellikle kurmuş olduğun girişimle kolay ilişki kurulabilecek güçlü ve özgün bir yanın varsa bunu ön plana çıkarman çok daha etkili olacaktır. Örneğin spor veya sağlık ile ilgili bir girişimin varsa ve aynı zamanda iyi bir sporcu isen bunu kişisel markana yansıtman iyi bir sonuç verir. Benzer şekilde bir yazılım şirketin olabilir ve kişisel olarak iyi bir eğitmen olabilirsin. Kişisel markanda şirketinin ürünleri ile bağdaşacak şekilde eğitimlere odaklanman hem kişisel markanı hem de girişimin markanı parlatacaktır.

Bir davayı sahiplen

İnandığı davanın savunucusu ve topluma katkıda bulunan bir girişimcinin yaratmış olduğu markaya da önemli katkısı olacaktır. Sana yakın gelen sivil toplum örgütleri, dernek ve vakıflarda etkin olabilir, düzenlenen toplantı, konferans, seminerlere katılabilir veya konuşmacı olabilirsin. Sahiplendiğin dava girişiminin ürünleri, hizmetleri veya marka hikayenle uyumlu ise kişisel markanın girişim markana etkisi daha fazla olacaktır. Örneğin gıda sektöründe anne bir girişimci isen ve kadına şiddete karşı bir davayı sahiplendi isen bunun girişimine katkısı yüksektir. Gıda ürünün sağlıklı beslenme ile ilgili ise ve sen çocukların sağlıklı beslenmesi konusunu sahiplendi isen bunun girişimci markana etkisi daha da yüksek olacaktır. Bunun nedeni de bu davanın hem sağlıklı gıda konusunu hem de bir kadın ve anne olarak çocukların daha iyi beslenmesi konusunu kapsamasıdır.

Burada belirtmeliyim ki ilgi duymadığın, sürdüremeyeceğin, içselleştirmediğin bir davayı girişimine katkısı olur diye sahiplenme. İçtenlikle sahiplenilmeyen konular eninde sonunda devam ettirilmez ve markaya herhangi bir olumlu katkısı olmaz. Hatta günümüzde çok önemli olan markanın “samimi” duruşunu da bozacağından devam ettiremeyeceğin işe girme derim.

Kişisel markana hizmet edecek becerilerini geliştir

Kişisel markanı geliştirmen için edinmenin iyi olacağını düşündüğün, eksikliğini hissettiğin veya daha etraflıca bilgi edinmek istediğin konular ve beceriler olabilir. Bunları geliştirmek için çeşitli eğitimler alabilir, seminer veya konferanslara katılabilirsin. Örneğin sunum yapma, topluluk önünde konuşma, sosyal medyayı etkin kullanma, kişisel imaj gibi konulardaki becerilerini geliştirebilirsin. Burada önemli olan kısıtlı zaman ve kaynak ile bu becerileri girişimine katkısı olacak şekilde seçmendir.

Sosyal medyada etkin ol

Günümüzde kişisel marka yaratmanın en önemli araçlarından biri sosyal medya. Sosyal medya kişisel kullanıma olanak sağlayan yapısı ile kişisel markanı anlatabilmen ve kendi isteklerin doğrultusunda yönlendirebilmen için harika bir mecra. Sosyal medyada gerçek kişiler şirket sayfalarından çok daha fazla ilgi görüyor ve etkileşime giriliyor. Kişisel markanı sosyal medyada aktif ve kurallara uygun olarak kullanarak girişiminin marka bilinirliğini, beğenilirliğini hatta satışlarını artırabilirsin. Kişisel marka olarak sosyal medyanı yönetirken dikkat etmen gereken konular ise burada.

Blog yaz

İstek veya yeteneğin varsa kişisel ve girişim markan ile uyumlu blog ve makale yazman kişisel marka yaratmana çok önemli bir destektir. Blog yazmak aslında özgün içerik üretmektir. Özellikle sosyal medyada özgün içeriğin çok değerli olduğunu yoğun etkileşim almalarından biliyoruz. Blog yazılarını sosyal medyada paylaşabilirsin.

Networking yap

Her ne kadar sosyal medya kanalları kişisel marka yaratırken çok önemli olsa da eğer kimse seni takip etmiyor, etkileşime girmiyor veya desteklemiyorsa bunun bir önemi yoktur. Önemli olan sosyal medya dışındaki fiziksel ortamlarda da kendini tanıtmak yeni arkadaş ve dostlar edinmek, eski arkadaş ve dostluklarını devam ettirebilmektir. Sahip olduğun bu tanıdık ağı ile sosyal medya takipçi sayın artacağı gibi bu ilişkinin kişisel markana etkisi de çok değerli olacaktır.

Bunu yapmanın ise birçok yöntemi var.  Önerim sosyal ağını genişletmen veya devam ettirebilmen için çeşitli konferans, seminer, eğitim, toplantı, yemek gibi davetlere katılman ve sivil toplum örgütleri ile iletişim halinde olmandır. Bir girişimci olarak tanıdık ağının nasıl geliştirileceği ve en önemlisi sürdürülebilir kılınacağı ile ilgili püf noktalarına ise buradan ulaşabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir