Posted on

marka hikayemi nasıl yazarımMarka Hikayesi Nasıl Yazılır?

Marka hikayesi yazmanın önemini biliyor ancak marka hikayesi nasıl yazılır diye düşünüyorsan işini kolaylaştıracak bu yazı tam sana göre. Şu bir gerçek ki tanıdığımız, hayatını bildiğimiz kişilere daha çok yakınlık duyarız. Aynı şey markalar için de geçerli. Markaların hikayelerini bildiğimizde ve sempati duyduğumuzda o markadan olan alışverişlerimiz de artıyor. Hikayeler karmaşık mesajları basitleştiriyor ve markanın kolayca akılda kalmasını sağlıyor. Amaç hedef kitlenin çekici bir şekilde anlatılmış samimi bir hikaye sayesinde markayla daha kolay iletişim kurmasını sağlamak. Hikayeni web sitenin “Hakkında” bölümüne yazabilir, çeşitli ortamlarda markanı anlatman gerektiğinde kullanabilirsin. Bir sunum yapman veya video çekerek yayınlaman gerektiğinde bu hikâyeden yararlanabilirsin.

Hikayeni aşağıdaki soruların cevaplarını içerecek şekilde oluşturabilir veya kendine özgü bir şekilde anlatmayı tercih edebilirsin. Buradaki kilit nokta hikayenin bir soruna çözüm getirme yaklaşımına ve senin bu konudaki tutkuna yer vermesidir. Aynı zamanda kolay anlaşılır ve akılda kalıcı bir dille yazılmalıdır.

Hikayeni yazmanı kolaylaştıracak sorular:

-Nasıl bir geçmişe sahibim?

Ailenden, eğitiminden, girişiminin konusundan farklı da olsa daha önceki iş deneyimlerinden bahsedebilirsin.

-Bu girişimi neden kurdum?

Burada sorun olarak gördüğün konuyu ve bu konuyu bir girişim kurarak kendi yöntemlerinle çözme tarzını, inovatif yaklaşımını anlatabilirsin.

-Girişim kurma fikrini ilk ne zaman edindim?

Girişim kurma fikrinin ilk kez ne zaman, hangi olayla aklına geldiğini yazabilirsin.

-Girişimimi nasıl kurdum, kim teşvik etti?

Girişimi kurarken ilk nerede, nasıl şartlarda kurduğunu anlatabilir, seni bu konuda destekleyenler varsa (aile, arkadaş çevresi vb) onlardan da bahsedebilirsin.

-Sevdiğim, tutku ile yaptığım iş nedir?

Girişimini kurma amacını destekler bir şekilde bu işi yaparken hissettiğin sevgi ve tutkudan bahsedebilirsin.

-Kimlerle çalışıyorum?

Girişimini hayata geçirirken veya devam ettirirken birlikte çalıştığın kişilerden bahsedebilirsin. Bu kişiler aileden kişiler olabileceği gibi bu girişimde sana yol arkadaşlığı eden kişiler de olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir