Posted on

Doğru medya seçimi nasıl yapılırDoğru medya seçimi nasıl yapılır?

Doğru medya seçimi nasıl yapılır konusu her girişimcinin reklam vermeden önce düşündüğü bir başlık. Her sektörde sayısız rakibin olduğu, müşterilerin ihtiyaç ve isteklerinin sınırsız bir şekilde arttığı ve arzın talebi fazlasıyla aştığı zamanlarda reklam için kullanılan mecraların artması kaçınılmaz. Bu kadar fazla sayıda mecranın olduğu bir ortamda ise markanın hedeflediği müşteri kitlesi ile buluşması son derece zor. Bu nedenle doğru medya seçimi çok önemli. Reklam yapmaya karar verdiğinde reklamının hangi mecralarda yer alacağının dikkatli ve analitik bir şekilde ele alınarak planlanması gerekiyor. Bunun için ise ajansından medya planı istemelisin. Medya planının nasıl yönetileceğini merek ediyorsan buraya tıklayabilirsin.

Reklam vermeye online kanallar ile başla

Girişimin için reklam vermeye online kanallar ile başlaman daha sağlıklı olacaktır. Bunun nedeni online mecraların uygun fiyatlı olması ve bütçenin verimli yönetilebilmesine olanak sağlamasıdır. Harcadığın bütçe ile elde edilen sonuç anlık takip edilebileceğinden reklamına reaksiyon alamadığın mecraları hızlıca eleyebilir, daha çok reaksiyon aldığın mecralara bütçeni kaydırabilirsin. Online mecralara reklam vererek kısıtlı bütçeni daha verimli yönetebilirsin.

Belli bir ciro hacmine ulaştıktan, görece yüksek bütçeleri harcama potansiyeline eriştikten sonra daha fazla kişiye sesini duyurmak istiyorsan, hedef kitlen için uygunsa ve hala geniş kitlelere ulaşabiliyorlarsa dönemsel olarak offline da (TV, radyo, outdoor gibi ) reklam yapmanı öneririm. Bu stratejiyi doğru kullanan girişimlere örnek olarak Yemek Sepeti, Çiçek Sepeti, Trendyol, Sahibinden sayılabilir. Hepsi reklam vermeye online kanallarla başlayıp bunu kesmeden offline kanalları da (TV, radyo, outdoor vb) dönemsel olarak ekleyerek iletişime devam etmişlerdir.

Bir reklam mecrasını ilk defa kullan

Bir reklam mecrasını ilk defa kullanmak da akılda kalıcı unsurlardan biridir. Örneğin yeni çıkmış sosyal medya kanallarını, kaldırımları, tuvalet kapılarını, kuaför, otobüs, uçak ekranlarını, taksileri, balonları ilk defa kullanan birçok marka akılda kalmıştır. Özellikle hızlı tüketim malları sektöründe yer alan firmaların aynı ürünü aynı mecralarda görmekten bıkmış tüketiciyi yakalama isteği ile sıklıkla kullanılmaktadır. Aynı zamanda pazara yeni giriş yapan markalar da kullanırlar. Eğer ürün veya hizmetin uygun ise reklamının yayınlandığı mecra da seni farklı kılabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir