Posted on

medya planı nasıl yönetilirMedya Planı Nasıl Yönetilir?

Medya planı nasıl yönetilir sorusu birçok girişimcinin merak ettiği bir konu. Medya planının nasıl yönetileceği bütçeni verimli kullanarak hedeflerine ulaşman için çok önemli.

Medya ajansı, medya planı içinde kullanılacak mecraları, her bir mecranın bütçesini ve reklam sonucunda elde edilecek hedef rakamları belirtmelidir. Ajans ile görüşerek sorularını sorabilir, varılacak hedefleri ve bütçeleri revize etmesini isteyebilirsin. Reklamlar sen medya planını onayladıktan sonra başlar.

Medya Performanslarını Takip Et

Reklamlar başladıktan sonra medya ajansı mecra performanslarını belirli sıklıklarla değerlendirir. Kampanya hedeflerine ulaşmada performansı düşük mecralar varsa, bütçeyi buralardan çekerek veya azaltarak performansı daha yüksek mecralara yöneltir, bütçeden en verimli sonucu almak için çalışır. Örneğin Facebook’da çıkan reklamlardan ön gördüğü geri dönüşü sağlayamadıysa bu bütçeyi eğer Google da daha iyi performans sağladıysa buraya yönlendirebilir. Ajansın bunu yaparken mutlaka seninle de iletişimde olmalı ve bilgilendirme yapmalıdır.

Medya Performans Raporları İste

Reklamlar devam ederken medya ajansından medya performanslarını takip edebilmen için düzenli olarak medya performans raporu paylaşmasını istemelisin. Medya ajansı mecranın doğasına göre günlük, haftalık, aylık, çeyrek ve yıllık bazda veya kampanya bitiminde mecra performanslarının tek tek değerlendirildiği bir rapor hazırlamalıdır. Bu raporlama ile hedeflere ulaşmakta ne kadar başarılı olunduğu, hangi mecralardan daha iyi sonuç alındığı, kimlere ulaşıldığı, hangi dönemlerde başarısız olunduğu, bütçenin yeterli olup olmadığı gibi unsurlar değerlendirilir.

Tüm Raporları İncele

Gelen tüm raporları incelemeni, birçok teknik terim ve analiz şekli olacağından ajansla daima iletişimde olmanı öneririm. Ajans ile birlikte raporları inceleyerek bir sonraki planlamada hangi mecralara daha fazla ağırlık vereceğinizi, hangilerinden vaz geçebileceğinizi ve hangi yeni mecraları deneyebileceğinizi konuşabilirsiniz. Eğer rapor konusunu ciddiye almayan, ara ara yapan veya çeşitli bahanelerle yapmak istemeyen bir ajansın varsa sana vakit ayıracak ve raporlama yapacak başka bir ajansa ihtiyacın var demektir. Bütçe sadece ajansa bırakılarak harcanmamalıdır.

Yeni Bir Medyada Reklam Vermeden Önce Deneme Yap

Yeni medya denerken medya ajansı bu yeni medyanın yüksek başarısını anlatsa da bu mecra senin işin için ön görüldüğü kadar etkili olmayabilir. İlk defa bir mecraya reklam vereceksen çok küçük bütçelerle deneme yapmanı, aldığın sonuca göre bütçeyi yavaş yavaş artırmanı öneririm.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir